28.10.2014

DÜNYA GAZETESİ RÖPOTAJI

- Firmanın tarihçesi

1937 yılında Rodolfo Squinzi tarafından kurulan MAPEİ küçük bir atölyeden yapı kimyasalları endüstrisinin pek çok alanında dünya lideri olan ve kendi sektöründe en zengin ürün portföyüne sahip bir dünya markası konumuna geldi. MAPEİ, bugün 5 kıtada 32 ülkede toplam 63 üretim tesisi ile faaliyet gösteren yaklaşık 2,3 milyar Euro ciroya sahip uluslararası bir firmadır.

Mapei, Wallmerk Yapı Kimyasalları A.Ş’yi bünyesine katarak girmiş olduğu Türkiye pazarındaki faaliyetlerini Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde devam etmektedir. Tesisimiz 23.000 m² alan üzerine kurulu olup su yalıtım sistemleri, özel harçlar, ankraj harçları, seramik yapıştırıcıları ve derz dolgu malzemeleri, ısı yalıtım ürünleri, iç ve dış cephe kaplamaları, endüstriyel zemin kaplama malzemeleri ve diğer yapı malzemeleri gruplarında yüzlerce ürün ve kaliteli insan altyapısı ile hizmet vermektedir. Yıllık üretim kapasitesimiz 250.000 tondur , 2015 için önceliğimiz yapılmakta olan ek tesislerle üretim çeşitliliğimizi ve kapasitemizi artırmak aynı zamanda AR&GE yatırımlarına hız vermektir.

-5 yıllık ve 10 yıllık planlamalarınız dahilinde 2023 hedeflerinizi anlatır mısınız?

MAPEI olarak genel stratejimizi aşağıdaki 3 ana prensip üzerine inşa ederiz. Hedefimiz bu prensipler doğrultusunda, ileri seviyede teknolojik ürünlerimiz ve çevreye olan daimi duyarlılığımız sayesinde Türkiye inşaat endüstrisinde profesyonel ürün gamımızla sektör lideri olmaktır.

UZMANLAŞMA: MAPEI, yapı endüstrisindeki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için en geniş yelpazede, özel ve ileri teknoloji ürünler sunar.

ARAŞTIRMA & GELİŞTİRME: MAPEI her yıl toplam cirosunun % 5’i ve çalışanlarının % 12’siyle araştırma programlarına yatırım yapmasının sonucu olarak 62 Kalite Kontrol Laboratuvarının yanısıra,18 adet merkez laboratuvarıyla AR&GE çalışmalarına büyük önem vermektedir.

GLOBALLEŞME: 1960’tan itibaren MAPEI, yerel ihtiyaçları daha yakından takip etmek ve taşıma maliyetlerini minimize etmek için globalleşme stratejisi izlemiştir. Halihazırda 5 kıtada, 31 farklı ülkede toplam 62 üretim tesisi ve 69 alt kuruluşuyla faaliyet göstermektedir.

Mapei Türkiye olarak 2023 hedefimiz sadece ciro bazında pazar lideri olmak değil AR-GE gücümüz , global deneyimimiz ve yüksek teknolojili ürünlerimizle Türkiye’de yapı kimyasalları pazarına yön veren, standartlarını belirleyen ve yükselten lider firma olmaktır.

Şirketimizin uluslararası büyümeden sorumlu yöneticisi Veronica Squinzi‘nin de belirttiği gibi Türkiye Mapei için stratejik önemi olan bir pazar ve hedefimiz bu pazardaki en önemli oyuncu olmaktır.

-Sektördeki Sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Türkiye’deki inşaat ve yapı kimyasalı sektörünün dünyada çok benzeri olmayan tamamen kendine özgü bir yapısı olduğunu düşünüyorum. Ancak sorunlardan ziyade sektöre önem verip samimi bir şekilde yaptığı işin hakkını veren herkesin sektörde başarıyla ilerlediğini izliyoruz.

- Faaliyet alanınızı anlatır mısınız? (Altyapı, üstyapı, inşaat sektörüne üretim…)

1937’de Milano’da kurulan MAPEI, günümüzde her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler üretiminde dünya lideri olmasının yanı sıra su yalıtım ürünleri, özel harçlar, beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler ve beton ve tarihi yapıların restorasyonu gibi yapı endüstrisinde kullanılan üstün teknoloji ürünleriyle de dünyadaki birçok başarılı projeye imzasını atmıştır.

Mapei olarak genel ürün gamımızı aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Seramik ve doğal taş zemin ve kaplamalar için yapıştırıcılar

Derz dolguları ve esnek mastikler

Sentetik ve tekstil zemin ve kaplamalar için yapıştırıcılar

Her türden alt yüzeylerin hazırlanması için ürünler

Harç ve beton katkıları

Dış mekanlar için koruyucu duvar kaplamaları

Çimento ve reçine esaslı zeminler

Parke döşenmesi, bitirilmesi ve bakımı için ürünler

Yeraltı inşaatları için ürünler

Özel hidrolik bağlayıcılar

Ön karışımlı harçlar ve beton yapıların restorasyonu için özel ürünler

Taş yapıların restorasyonu için harç ve bağlayıcılar

Püskürtme harçlar (shotcrete) için hızlandırıcılar

Su yalıtımı ve nem önleyici ürünler

Ses yalıtım sistemleri

Isı yalıtım sistemleri

Öğütme yardımcıları

DİĞER HABERLER